Pediatriya.az saytının təsisçisi Nərmin Akif qızı Əzizova (Bağırova) 03.02.1991-ci il tarixdə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 2008-2014-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin Pediatriya fakültəsində təhsil almış və Universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 2012-ci ildə “Hiperaktivlik Sindromu və ya Diqqət Çatışmazlığı” mövzusunda elmi işi Azərbaycan Tibb Universitetində “İlin elmi mövzusu” seçilmişdir. 2014-2018-ci illərdə rezidenturanı Ə.F.Qarayev adına 2 saylı Klinik Uşaq Xəstəxanasında keçmişdir.
2018-ci ildə rotasiya qaydasında Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində yerləşən Hacettepe Xəstəxanasında rezidenturanı davam etdirmişdir.
2018-ci ildə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin göndərişi əsasında K.Y. Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutun həkim-neonatoloq vəzifəsinə təyin olunmuş və hal-hazırda həmin vəzifədə çalışır.
2018/2019, 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022-ci tədris illərində əlavə iş yeri olaraq 1 nömrəli Bakı Tibb Kollecində pedaqoji fəaliyyət ilə məşğul olaraq “Yoluxucu xəstəliklər” fənnindən müəllimə kimi çalışmışdır.
Hal-hazırda N.Əzizova K.Y. Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun dissertantıdır və “Kritik vəziyyətdə olan 1 yaşa qədər uşaqlar arasında anadangəlmə anomaliyanın diaqnostikası və proqnostik təhlili” mövzusunda dissertasiya işi üzərində çalışır.
2023-cü ildən əlavə iş yeri olaraq Azərbaycan Tibb Universitetinin I Uşaq Xəstəlikləri kafedrasında çalışır. Azərbaycan Respublikasında və bir sıra xarici ölkədə beynəlxalq konfranslarda, elmi seminarlarda, simpoziumlarda və digər tədbirlərdə iştirak etmişdir. N.Əzizova türk və ingilis dillərini əla, rus dilini yaxşı bilir. 16 elmi məqalənin müəllifidir.
Nərmin Əzizova ailəlidir, 2 övladı vardır.
|
Dr. Narmin Akif Azizova (Baghirova), the founder of Pediatriya.az, was born on February 3, 1991, in Baku, Azerbaijan. She graduated with honors from the Pediatrics Faculty of Azerbaijan Medical University (2008-2014). In 2012, her research on “Hyperactivity Syndrome and Attention Deficit Disorder” was selected as the “Scientific Topic of the Year” at the University. She completed her residency at the 2nd Clinical Children’s Hospital (2014-2018) and continued in Turkey at Hacettepe Hospital (2018). In 2018, she was appointed as a neonatologist at the Scientific-Research Institute of Pediatrics. She has worked as a lecturer at the 1st Baku Medical College (2018-2022). Dr. Narmin Azizova is currently a PhD candidate, researching “Diagnosis and Prognostic Analysis of Congenital Anomalies in Critically Ill Children Under 1 Year.” Since 2023, she has been working as an additional staff member at the Department of Pediatric Diseases at Azerbaijan Medical University. She has participated in international conferences and authored 16 scientific articles. Dr. Narmin Azizova is fluent in Turkish, English, and has a good command of Russian. She is married and has two children.